RESMİ KURUMLAR
. : Adliye Tarihçe
          Aksaray, 15.06.1989 gün ve 3578 sayılı kanunla il statüsüne kavuştuktan sonra büyük bir gelişme sürecine girdi. Bu gelişme ile birlikte 1973 yılında yapılan üç katlı yaklaşık 1000 m² kapalı alana sahip Adliye Sarayı da ihtiyaca cevap veremez duruma geldi. Valiliğe ait ek binaların Adliyeye tahsisi ile ihtiyaç bir nebze olsun giderilmiş ancak, yeni bir Adliye Sarayının yapılması da zaruret haline gelmişti.
          1989 yılında kent merkezinin güneybatısında bulunan ve E-90 Karayoluna yakın bölgeden, Belediyeye ait arsa satın alınarak yeni Adliye Sarayının yapımı için ilk adım atılmış oldu. Bakanlığımız Yeni Adliye Sarayını 2002 yatırım programı içine almış ve aynı yıl ihale etmiştir. İhaleden sonra 31.05.2003 tarihinde Yeni Adliye Sarayı inşaatı resmen başlamış oldu. İnşaat 22.04.2005 tarihinde bitirilerek 30.05.2005 tarihinde geçici kabulü yapıldı. Geçici kabulun ardından 17.06.2005 tarihinde binaya taşınıldı.
   
          Aksaray Yeni Adliye Sarayı A, B, C, D, E, F blokların birbirlerine dilatasyon şeklinde birleştirilmesinden meydana gelen tek blok görünümünde bir binadır. Bloklar 4-5-6 kat olarak inşa edilmiştir. E blok 1. ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi olarak yapılmıştır. Binanın toplam kapalı kullanılabilir alanı 17.500 m² dir. Bunun yanı sıra Hakim-Savcı, Personel-Avukat ve vatandaşlar için geniş otoparkları mevcuttur. Binanın çevre düzenlemesi tamamlanmış olup, yeşil alanlar oluşturularak ağaç dikimi yapılmıştır. Bina yüzeyinin tamamı sert granit mermer ile kaplanmıştır. Binamızın zemin katında en son teknoloji ile teçhiz edilmiş 160 kişilik konferans salonu bulunmaktadır. Ayrıca zengin kaynağı bulunan Kütüphanemiz de mevcuttur.
   

BİNADA BULUNAN BİRİMLER

          Aksaray Adalet Sarayında Cumhuriyet Başsavcılığı, [19] Mahkeme, [2] İcra Müdürlüğü, İl ve İlçe Seçim Kurulları, Adli Sicil Bürosu, Baro Başkanlığı bulunmaktadır.

          2006 yılı Aralık ayında KONYA Bölge İdari Mahkemesine bağlı olarak Aksaray İdare Mahkemesi kurulmuştur. Adı geçen Mahkeme mezkur binamızın beşinci katında hizmet vermektedir.

          Adliyemizde ısınma doğalgaz ile sağlanmaktadır. 800 KW gücünde müstakil trafosu, 400 KVA gücünde jeneratörü ve 120 KW gücünde kesintisiz güç kaynağı bulunmaktadır. Ayrıca bina içinde aktif olarak çalışan Polis Noktası, PTT, kafeterya, çay ocağı ve yemekhane bulunmaktadır.

   
SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı | Aksaray Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2008 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır. →Webmaster | Ramazan ÖZENEN←