RESMİ KURUMLAR
. :  Cumhuriyet Savcısı ve Zabıt Katibi Nöbet Listesi

T.C.
AKSARAY
CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI
NÖBET ÇİZELGESİ

 

1-Mesai saatlerinde kolluk tarafından Müracaat Savcısı ile çocuk suçlarında Müracaat Savcısı olaylar hakkında kendisine bilgi verilip,  talimatı alınacaktır.
    Ölüm olayları aynı zamanda derhal nöbetçi savcıya bildirilecek, nöbetçi savcının talimatı alınmadan kolluk olay yerinden ayrılmayacaktır.
     Mesai saatleri dışında listedeki nöbetçi savcının kendi telefonları aranacaktır. Müracaat Savcısı telefonunda tarifesi uygun olanlara yönlendirme yapabilecektir.
2-Meydana gelen adli olaylar hakkındaki bilgiler nöbetçi C. Savcılarına adli kolluk memurları tarafından değil adli kolluk amirleri tarafından arz edilecektir.
3-Nöbet saatleri Cuma günü saat : 17:00'de başlayacak ve  yine aynı gün saat 17:00'de sona erecektir.
4- Nöbetçi zabıt katipleri mesai sonrası Adliyeden, her gün en erken saat  21:00'de faks ve uyap ekranını kontrol  ettikten sonra Nöbetçi Savcıya bilgi verip onun talimatına göre adliyeden ayrılabilecektir.
5-Nöbetçi Cumhuriyet savcısı, zabıt katibi ve personel ilden ayrılmayacak, bir sonraki nöbetçiler de yedek nöbetçi sayılacak kendilerine ihtiyaç olma ihtimali nedeniyle cep telefonlarını açık tutup ilden 30 dakikadan fazla uzaklaşmayacaktır.
6-Nöbetçi katip nöbeti devralmadan önce nöbet için; aracın, lap top bilgisayarın, yazıcının, otopsi çantası ve benzeri eşyaların kullanıma hazır olup olmadığını kontrol edecek, nöbetçi personel ve adli tabibi arayarak telefonlarını teyit edecektir.
7-Nöbetçi Savcı, nöbetçi hizmetli ile olay yeri ve otopsi için hastaneye gidecektir. Otopsi yardımcısı olarak başkası görevlendirilebilecektir.
8-Olay yeri ve otopsi için mümkün olduğunca adliyeye ait resmi araçla gidilecektir.
9-Otopsi olduğunu öğrenen nöbetçi katip,  adli tabip, şoför ve hizmetliye haber vererek araçla birlikte yazıcı, bilgisayar ve diğer eşyaları süratle hazır edecektir. Bu sırada nöbetçi katip C. Savcısından alacağı talimata göre nöbetçi adli tabiple haberleşip olay yeri veya hastanede hazır olması için gerekli koordinasyonu sağlayacaktır. Adli tabip gerekirse adliye aracı ile veya kolluk marifeti ile bulunduğu yerden aldırılacaktır.
10-Nöbetçi adli tabibe ulaşmak adli tabibin telefonu aranarak ulaşılacak, ulaşılmadığı takdirde bir sonraki nöbetçi aranacaktır.
11-Mesai saatlerinde Şoför M. Cengiz noter denetimleri, nezarethane denetimleri, cezaevi denetimleri, otopsi, olay yeri, posta-koli gönderme, keşif ve benzeri işlerde görevlendirilmiştir.
12-Nöbetçi Savcı tarafından ölümle sonuçlanan adli olaylar, ağır cezalık olaylar, tutuklama ve salıverme olayları ve kamuoyunu etkileyebilecek önemli olaylarda C. Başsavcısına bilgi verilecektir.
13-Mesai saatleri içerisinde meydana gelen otopsi işlemlerinde nöbetçi Cumhuriyet Savcısı, birlikte çalıştığı zabıt katibi ile otopsiye gidecek, ilgili zabıt katibinin izinli veya raporlu olması durumunda nöbetçi katiple otopsi işlemini yapacaktır.
14-Cumhuriyet Başsavcılığımız nöbet çizelgesinin www.aksaray.adalet.gov.tr  internet adresinde düzenli olarak yayınlanmasına,
15-Bu nöbet çizelgesinde değişikliğe gerek görüldüğü takdirde Cumhuriyet Başsavcısına bilgi verilmeden değişiklik yapılmayacaktır. Değişiklik olup olmadığını nöbetçi Cumhuriyet savcısı kontrol edecek, nöbetçi her iki katip aynı anda nöbetçi olup çalışma şekli nöbetçi savcı tarafından takdir edilecektir, izinsiz değişiklik yapmak yasaktır. 19/01/2016SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı | Aksaray Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2008 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır. →Webmaster | Ramazan ÖZENEN←