. :   ARABULUCULUK KONFERANSI - 23.02.2015
   

            
            Adalet Bakanlığı, Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığı ve Aksaray Barosu ile ortaklaşa düzenlenen “Arabuluculuk Uygulamaları ve Arabuluculuk Gelişim Süreci Konferansı”, 20.02.2015 tarihinde Adliyemiz Konferans Salonunda gerçekleşti.

            Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan ÖZTATAR, Tetkik Hâkimi Fatih KARATAŞ ve Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Arabuluculuk Kurulu Üyesi Av. Yurdagül Gündoğan’ın sunum yaptığı konferansa Cumhuriyet Başsavcımız Ramazan AKIN, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan AY, Hâkim-Savcılarımız, Baro Başkanı Av. Levent BOZKURT,  Avukatlar, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet KOÇAŞ, MÜSİAD Başkanı Eyüp DAĞDAŞ, Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Doğan CEYLAN, Aksaraylı İş Adamları, Minibüsçüler odası üyeleri, esnaf ve sanatkârlar ile basın mensupları katılmışlardır.

            Konferansta; Son yıllarda ülkemizde hızla sayısı artan hukuki anlaşmazlıklar ve bunların mahkemelere yansıması üzerine ortaya çıkan iş yükü ve davaların uzaması nedeniyle adli sistemde ortaya çıkan tıkanma ve bu tıkanmayı aşmak için, modern ülkelerde başarıyla uygulanan “Arabuluculuk sistemi” tanıtıldı. Arabuluculuğun; uyuşmazlıkların çözümünü hızlandırma, yargılama giderini düşürme, tarafların sürpriz sonuçlarla karşılaşmasını önleme, aile ve ticari sırların ifşasını önleme ve tarafların uzlaşarak ortak bir çözüme ulaşmaları nedeniyle toplumsal barışa ve huzura katkı sağlayacağı belirtilmiştir.

            Konferans sonunda Aksaray’ da, arabuluculuk eğitimi almış Aksaray Barosuna bağlı Avukatlardan oluşan 24 üyeli Aksaray Arabulucular Derneğinin Kurulmasına ve arabuluculuğun faydaları konusunda toplumu bilgilendirme çalışmaları yapılmasına karar verilmiştir.

            Program sonunda Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan ÖZTATAR, Av. Yurdagül GÜNDOĞAN ve Hâkim Fatih KARATAŞ’ a Aksaray Barosunca hazırlanan teşekkür plaketleri Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Akın, Aksaray Baro Başkanı Levent BOZKURT ve Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Doğan CEYLAN tarafından takdim edildi.

   
   
   
   
   
SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı | Aksaray Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2008 - 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →Webmaster | Ramazan ÖZENEN←