Adalet Bakanlığından, Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığına Teşekkür Belgesi

Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı uzlaştırmada en başarılı illerden birisi oldu.

Aksaray Adliyesi Uzlaştırma Bürosuna 2017 tarihi itibariyle 3111 dosya gelmiş olup, bu dosyalardan 2100 dosya için taraflar uzlaşma teklifini kabul etmiş, 2028 dosyada uzlaşma sağlanmış, 72 dosyada ise uzlaşma sağlanamamıştır. 1011 dosyada ise taraflar uzlaşma teklifini ret etmiştir. Bu durumda uzlaşmaya tabi 3111 dosyanın %65 i uzlaştırma ile dava açılmadan savcılık aşamasında taraflar arasında sulh yoluyla savcılıkta uzlaştırılmıştır.

Adalet sarayına gelen uzlaştırma dosyası ve uzlaştırılan dosya sayısı bakımından Aksaray ili 3 ila 4 bin uzlaştırma dosyası gelen adliyelerde birinci bölgeler içinde en başarılı il olmuştur.

Adalet Bakanlığı tarafından İstanbul’da 30.03.2018 günü İstanbul Beyoğlu CVK Park BOİPHORUS otelde düzenlenen uzlaştırma çalıştayında, Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit GÜL ve HSK üyelerince bu konuda dereceye giren diğer Cumhuriyet Başsavcılıkları ile Aksaray Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan AKIN, Uzlaştırmacı koordinatör Cumhuriyet Savcısı Aylin KIZILDERE YALÇINKAYA ve en başarılı uzlaştırmacılardan Zabıt Katibi Fevzi ÇAKMAK’a teşekkür belgesi sunulmuştur.

Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan AKIN yaptığı açıklamada “ Vatandaşlarımız arasındaki cezayi konudaki uyuşmazlıkları mahkemeye yansıtılmadan savcılık aşamasında Cumhuriyet Savcısı kontrolünde ve görevlendireceği bir uzlaştırmacı nezaretinde taraflar arasında sulh yöntemiyle sonuçlandırılmasıyla uygulanmasına uzlaştırma olarak adlandırıyoruz. Bu konuda Adalet Bakanlığımızın girişimleriyle 2016 yılı Aralık ayındaki kanunda yeni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeyle uzlaştırmanın kapsamı genişletildiği ve uygulamasının etkinleştirilmesi için değişiklikler yapıldı. Bunun üzerine 2017 yılında uzlaştırılan dosya sayısı 2017 yılında Türkiye genelinde 10 katından fazla artarak 225.000. civarına çıktı. Uzlaştırmada büyük başarı sağlandı. Uzlaştırma yoluyla, anlaşmazlıklar mahkemeye gitmeden sonuçlanmaya başlandı. Bu şekilde vatandaşımız ve devletimiz Türkiye genelinde kolaylık ve kazanç sağladı. Husumetler devletin arabuluculuğu ile çözüldü.

Ceza soruşturma dosyalarının yaklaşık %20 si oranındaki dosya uzlaşmayla sağlandı.

Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu’da kendi kategorisinde en başarılı il oldu. Sayın Adalet Bakanımız Abdulhamit GÜL ve Hakim Savcılar Kurulu yetkililerince uzlaştırmacı uygulaması teşviki için bizlere teşekkür belgesi vermeyi lütfettiler.

Bu konuda gerek uzlaştırmanın yaygınlaştırılması için çalışan sayın Adalet Bakanımız Abdulhamit GÜL, Adalet Bakanlığı ve HSK bürokratlarınca Aksaray Cumhuriyet Başsavcıılğı Uzlaştırma Bürosu çalışanlarına, süreçte görev alan Uzlaştırmacıların geneline, uzlaştırma yöntemini benimseyip aralarındaki uyuşmazlığı barışçıl yollarla çözmeyi tercih eden saygıdeğer Aksaray’lı hemşerilerimize teşekkür ederiz.

 

 

 
Adres

Ebulfeyz Elçibey Caddesi

Telefon

03822160303

Fax: 03822160310

E-Posta

aksaraycbsisaretadalet.gov.tr

© 2020 AKSARAY ADLİYESİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 245 - Toplam : 611565 kişi ziyaret etmiştir.